BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: ‘Pavėsinės’ kategorija

Pavėsinė- neatskiriamas sodo elementas

2014-10-22

Pavėsinė suderinta su pastatais, įsilieja į sodo erdvę, ją papildo ir praturtina. Toks jos ryšys būtinas, nes be aplinkos jungties ji atrodytų labai vieniša. Namo ir pavėsinės kompozicija turi būti vieninga. Kaip ir terasa, pavėsinė jungia namą su sodu, ji lydi mus nuo vartų iki namo durų, nuo terasos iki poilsio aikštelės.
Pavėsinę reikia statyti gražiausioje ir aukščiausioje vietoje, kad iš jo matytųsi aplinkos kraštovaizdis ir gražūs sodo fragmentai. Jei pavėsinė pastatyta taip, kas matomi nepageidaujami vaizdai, tą pusę galima apsodinti krūmais: forzijicijomis, lanksvomis, alyvomis, jazminais, hortenzijomis arba vijokliais. Pasaulio šalių atžvilgiu pavėsinę tikslinga statyti vakarų, pietvakarių arba rytinėje namo pusėje, arčiau ar toliau nuo namo, tačiau kartais patogu, kai ji yra netoli virtuvės, tada pavėsinėje vasarą galima papietauti, pavaišinti svečius. Pavėsinę statyti toli nuo namo netikslinga, nebent jos numatytos dvi, vieną galima statyti toliau. Kai sodyba didelė, pavėsinę tikslinga statyti prie pagrindinio tako arba prie takų susikirtimo.
Pavėsinių puošybos elementai
Nuo seno lietuviai mėgo puošti savo pastatus ir pavėsines. Kaip tenka pastebėti daugelis puošybos elementų pagaminti iš medžio. Puošybą skatino ne vien estetinis jausmas, bet ir pasaulėjauta, paremta simbolika, tikėjimais, magija. Namų puošyba išliko iki šių dienų. Ūkininkai pastatus puošė dangaus kūnų augalų bei gyvulių ir geometriniais ornamentais. Svarbią vietą tarp jų užėmė žirgai, žalčiai, paukščiai, šunys. Vienas svarbiausių trobų puošybos elementų yra lėkiau.
Lietuviai, ypač aukštaičiai, labiausiai išpuošdavo prieangius, langų aprėminimus, tvoreles, langines, duris, frontonus ir stogo galų užbaigimus. Dažniausiai įvairiais pjaustiniais, paprastai geometriniais ornamentais, būdavo puošiamas prieangių frontonėlis.
Daugelį tokių puošybos elementų galima ir būtinai reikia pritaikyti pavėsinėms puošti. Labiausiai reikėtų pagražinti pavėsinių stulpus, stogo galų užbaigimą, jei yra langai ir durys – jų apvadus ir kitas dalis. Metaliniams strypams, ypač vamzdžiams pagražinti reikėtų skirti kuo daugiau dėmesio. Pavėsinių puošimo ornamentai turėtų būti artimi senųjų lietuviškų pastatų puošybai, kaimo prieangių pagražinimams, langų langinių pjaustiniams.
Puoškite savo pavėsines kaip tik leidžia sugalvoti jūsų fantazija. Gali remtis senoviniais lietuvių tautos puošybos elementais arba galite pasidomėti kitų šalių dekoravimo metodais.

Rodyk draugams